Przejdź do treści

Powstanie Stowarzyszenia Terra Tarnogrodensis

Stowarzyszenie Terra Tarnogrodensis powstało z inicjatywy pasjonatów historii ziemi tarnogrodzkiej i jej okolic. Nasza działalność skupia się na zachowaniu i utrwaleniu pamięci o naszych przodkach, świadectwach materialnych i historii naszego regionu.

Dla stowarzyszenia istotne znaczenie ma to, że gromadzi osoby związane z różnymi dziedzinami życia. Członkowie stowarzyszenia są zarówno zawodowymi historykami i historykami sztuki, eksploratorami, członkami historycznych grup rekonstrukcyjnych, jak i informatykami, czy mieszkańcami naszego regionu zainteresowani wydarzeniami z historii lokalnej i rodzinnej. Misją stowarzyszenia jest działanie na rzecz popularyzowania historii ziemi tarnogrodzkiej, opieka nad historycznymi miejscami, indeksacja ksiąg i dokumentów historycznych, pomaganie w odnajdywaniu korzeni rodzinnych na terenie Zamojszczyzny, inwentaryzacja dzieł sztuki, badania etnograficzne i historyczne, a także podejmowanie działalności eksploracyjnej, mającej na celu ochronę różnorakich śladów i świadectw historii. 

Każdego komu bliska jest historia naszego regionu zapraszamy do dołączenia do grona członków Stowarzyszenia Terra Tarnogrodensis. Zapraszamy wszystkich miłośników naszej lokalnej historii, którzy chcieliby nam pomóc poprzez przekazywanie ciekawych informacji, fotografii i wspomnień związanych z naszą ziemią tarnogrodzką, a także uczestniczyć w organizowanych przez nas wydarzeniach.