Przejdź do treści

Indeksy tarnogrodzkie

Parafia Tarnogród została erygowana w roku 1598 przez biskupa przemyskiego Wawrzyńca Goślickiego. Początkowo wspólnota swoim zasięgiem obejmowała następujące miejscowości: Tarnogród, Luchów, Jastrzębiec, Różaniec, Wola Różaniecka, Korchowy, Płusy, Bukowina, Biszcza, Zynie, Żary, Księżpol, Przymiarki, Króle. W 1919 roku została utworzona parafia Luchów Górny i Biszcza, a w 1922 roku Księżpol. Ostatni podział parafii Tarnogród nastąpił w roku 1965 spowodowany utworzeniem parafii w Różańcu (oficjalne utworzenie i zatwierdzenie parafii nastąpiło w 1975). Po tym roku probostwo tarnogrodzkie obejmowało następujące miejscowości: Tarnogród, Wola Różaniecka, Korchów, Płusy. Akta metrykalne (rejestry chrztów/urodzeń, małżeństw i zgonów) w kościele katolickim prowadzone są od XVI w. Obowiązek ten wynikał z jednej z uchwał podjętej podczas soboru trydenckiego (1545-1563). Tarnogrodzkie metryki urodzeń prowadzone są od roku 1645, a małżeństwa i zgony od 1777 roku po dzień dzisiejszy.


Jeżeli ktoś chciałby odszukać wybrany akt dotyczący swojego przodka musiałby przeglądać księgi strona po stronie. Można jednak takie poszukiwania skrócić i uprościć. Jak? To proste, należy przepisać podstawowe dane z aktu tj. imię, nazwisko, rok i nr do przygotowanego pliku. A następnie postąpić tak z każdą stroną z danej księgi. Gdy kolejnym razem Ty lub ktoś inny zechcecie znaleźć przodka, nie musicie już wertować kartek – wystarczy, że w wyszukiwarkę wpiszecie dane osoby której poszukujecie. Cześć ksiąg metrykalnych z Tarnogrodu jest już zindeksowana, głównie są to małżeństwa. Jest jednak sporo ksiąg urodzeń, które wymagają „przepisania”.

Poszukujemy zespołu osób, które chciałby w jesienno-zimowo-wiosenne wieczory poświęcić swój wolny czas dla opracowywania indeksów tarnogrodzkich. Każde przepisane lata, miesiące i strony przyczyniają się do znacznego ułatwienia osobom poszukującym swoich korzeni. Gwarantujemy umieszczenie Twojego nazwiska w publikacji „Indeksów tarnogrodzkich”. Indeksować może każdy! Wystarczy komputer, wygodny fotel i wolny czas (np. godzina dziennie lub tygodniowo). Dla osób chętnych do włączenia się do tej inicjatywy zapewniamy pomoc i wsparcie. Warto spróbować! Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas na Facebook lub e-mail lub zadzwoń 66zero545476.